Mutluluk meyvesi: Gojiberry

Mutluluk meyvesi: Gojiberry

Kurt üzümü olarak bilinen gojiberry, ülkemizde de üretilmeye başladı. Mutluluk meyvesi ve süper meyve ismi ile de anılan gojiberrynin anavatanı Tibet’tir. Ülkemizde ise Karadeniz’in nemli bölgelerinde yetiştirilebilir. Yumuşak kırmızı tanelere sahip olan gojiberry, çalı formunda bitkilerden elde edilen, dünyanın besin değeri en yüksek meyvelerinden birisidir.

 

Çin’de tıp alanında 2000 yıldır kullanılan gojiberry meyvesi, sahip olduğu birçok fayda sayesinde giderek dünyanın her yerinde kullanılmaya başlamıştır. Gojiberrynin bilinen en etkili özelliği, çok kuvvetli bir antioksidan olmasıdır. Bu antioksidan özelliği sayesinde, vücudun yaşlanmasını geciktirmeye yardımcı olur.

 

Gojiberry ve faydaları

Vücutta serbest radikallerin oluşmasını engelleyerek, cilt kanseri başta olmak üzere, kansere karşı mücadelede en etkili doğal gıdalardan birisi olarak görülmektedir. Ayrıca antioksidan özelliğinin yanı sıra, C vitamini deposu olması sayesinde, bağışıklığı artırarak soğuk algınlığına karşı koruma sağlar. Gojiberrynin içermiş olduğu C vitamini miktarı, portakala kıyasla üç katı kadardır.

 

Gojiberrynin bir diğerleri önemli özelliği ise, yüksek miktarda lif içeriğine sahip olmasıdır. Bu nedenle sindirim problemlerinin giderilmesine yardımcı olur, mide sorunlarının düzenlenmesine katkı sağlar ve bağırsak sağlığını korur. Gojiberry içeriğinde 19 farklı aminoasit bulundurur. Özellikle kas ve iskelet sistemi gelişimi için yararlı olan bu aminoasitler, aynı zamanda yağ yakımının hızlandırılmasına da yardımcı olur. Bu özelliğinden dolayı, kilo vermek isteyenlerin günlük diyetlerinde mutlaka bulundurmaları tavsiye edilir. Gojiberrynin yağ yakıcı etkisinden faydalanmak için suyla birlikte tüketilmesi gerekmektedir.

 

Gojiberrynin mutluluk meyvesi olarak bilmesinin en önemli özelliklerinden birisi, anksiyete ve psikolojik sorunların tedavisinde sıklıkla kullanılıyor olmasıdır. Ağrılara ve halsizliğe karşı etkili olması nedeniyle özellikle Çin’de gojiberry meyvesinin yaşam enerjisini artırdığına inanılmaktadır. Bu nedenle uykudan önce alınmamasına dikkat etmek gerekir.

 

Gojiberry meyvesi, tip 2 diyabet tedavisinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Tip 2 diyabet hastalarının en büyük problemi olan insülin seviyesinin düzenlenmesi, gojiberi meyvesi tarafından sağlanmaktadır. Böylece şeker ve insülin seviyesi düzenlenmiş olur. Gojiberry meyvesi, özellikle kötü kolesterole karşı da etkili bir meyvedir. Kötü huylu kolesterolün ve kan basıncının düşürülmesine yardımcı olur ve kolesterolü ve kan akışını dengeler. Bu sayede tansiyonun yükselmesini de önleyen gojiberry meyvesi, daha sağlıklı bir yaşam sürmek için oldukça etkili bir meyvedir.

 

Her sağlıklı gıdada olduğu gibi, gojiberrynin fazla tüketimi de vücut için zararlı etkilere yol açabilir. Özellikle ilaç kullanan diyabet hastalarının, gojiberry meyvesinin ilacın etkisini azaltma ihtimaline karşı, tüketimi minimum seviyede tutmaları gerekmektedir. Ayrıca polen alerjisi olan kişilerin gojiberry tüketiminden kaçınmaları gerekmektedir. Aynı şekilde, fazla enerji vermesi sebebiyle özellikle akşam uyumadan önce tüketilmesi kesinlikle önerilmemektedir. Gojiberrynin bilinçsiz tüketimi sonucu kan basıncında bozulma, baş dönmesi, göz problemleri ve ciddi boyutlarda alerji sorunları ortaya çıkabilir. Özellikle bir ilaç kullanılıyorsa, gojiberry tüketimi için mutlaka doktora danışılması gerekmektedir.

 

Sağlıkla kalın.

10.11.2021

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ