İpek Yolu ile ülkemize gelen meyve: Kaki

İpek Yolu ile ülkemize gelen meyve: Kaki

Latince adı Diospyros kaki olan ve ismini buradan alan "kaki", anavatanı Çin olan bir meyvedir. Bu nedenle Çin eriği olarak da adlandırılmaktadır. Çin’in ardından Japonya’da yetiştirilmeye başlamasıyla bu topraklara yayılmış ve bu bölgede Japon hurması ya da Japon elması isimlerini almıştır. Uzun yıllar süresince kakinin çeşitliliği artarak İpek Yolu ile Türkiye topraklarına kadar ulaşmıştır. Ülkemizde ilk olarak Trabzon ve Artvin bölgesinde yetiştirilmeye başlamıştır. Ardından Antalya bölgesine kadar geniş yayılım göstermesine rağmen hala Türkiye’de en fazla yetiştirildiği bölge Trabzon’dur. Bu sebeple ülkemizde Trabzon hurması ismiyle bilinmektedir. Hurma denmesine rağmen, hurma ile herhangi bir akrabalıkları yoktur. Cennet elması da kakinin isimlerinden birisidir.

 

Kaki, beş-altı metreye kadar uzayabilen ağaçların yazın çiçeklenip sonbaharda olgunlaşmasıyla oluşmaktadır. Sonbahar meyvesi olan kaki, ilk dönemlerde yeşil renkteyken toplanma süresi ilerledikçe sarı ve turuncu renge bürünmektedir. Yeşil halinde dalından toplanıp elma gibi doğranıp yenebilen kakiyi dilerseniz yumuşayıp turuncu renge dönmesini bekleyerek de tüketebilirsiniz. Olgunlaşmamış halinde çok miktarda taneli olan kaki, olgunlaşınca yumuşayarak lezzet açısından oldukça tatlı bir hal alır. Bu tatlı meyvenin özellikle B ve C vitaminleri ile askorbik asit açısından çok zengin olmasının yanında şeker oranı da düşüktür. 

 

Çiğ olarak tüketilmesine ek olarak, kakiyi farklı şekillerde de tüketebilirsiniz. En yaygın kullanım şekillerinden birisi, kakinin reçel-marmelat yapılarak tüketilmesi ve güneş altında kurutularak tüketilmesidir. Bunun dışında, tatlılara ve salataların üzerine de ekleyebilirsiniz. Özellikle sütlü dondurmalarla da çok yakıştığı bilinmektedir. Olgunlaşıp yumuşayan kakilerin suyunu sıkarak meyve suyu da yapabilirsiniz.

 

Vücudun vitamin ihtiyacını büyük ölçüde karşılayan kaki, bağışıklığımızın güçlenmesine yardımcı olur. Yüksek ateşin düşürülmesinde etkilidir. Özellikle kış aylarında, soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı da etkilidir. Balgam söktürücü özelliği vardır. Glisemik indeksi düşük bir meyvedir ve bu nedenle kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur. Süt veya su ile birlikte tüketildiğinde bağırsak sağlığınızın korunmasına yardımcı olarak, kabızlık problemlerini önler. Lifli içeriği sayesinde tokluk hissini arttırarak kilo verilmesine yardımcı olur. Ülser ve gastrit gibi mide rahatsızlarına karşı da oldukça etkilidir. Karaciğer ve safra kesesini korur. Özellikle prostat kanserinden korunmaya karşı etkiliği olduğu da bilinmektedir. Beta-karoten içeriği sayesinde cilt sağlının korunmasında da oldukça başarılıdır. Meyvenin yapraklarının kaynatılmasıyla oluşacak suyla saçların yıkanması da saçlara canlılık katmaktadır. 

 

Tam mevsimi olan sonbahar ve kış aylarında kaki meyvesini afiyetle tüketebilirsiniz.

 

Sağlıkla kalın.

 

20.10.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ