Mutfaklarımızdaki alüminyum tehlikesi

Mutfaklarımızdaki alüminyum tehlikesi

Fırında et, balık veya tavuk pişirirken, tepsiye fırında pişireceğiniz sebzeleri dizmeden önce veya tost makinesi kirlenmeden tost yapmak için hemen sereriz bir alüminyum folyo. Peki, bunun sağlığımızı nasıl etkilediğini biliyor musunuz?

 

Alüminyum folyonun ana maddesi olan alüminyum bir metaldir. Tıpta ağır metal olarak tanımlanır. Alüminyumdaki metallerin, özellikle yüksek ısıyla birleştiği zaman, pişirmiş olduğunuz yiyeceklerinize geçmesi kaçınılmaz olmaktadır. Yiyeceklerden vücudunuza geçen alüminyum, vücutta toksik etki yaparak nörolojik hastalıklar başta olmak üzere, böbrek ve kemik hastalıklarına yol açtığı bilinmektedir.

 

Alüminyum tencerelerin de aynı şekilde içinde pişirilen gıdalara alüminyum geçişi sebebiyle mutfaklarda kullanılmaması gerekir. Siz mutfaklarınızda bulundurmuyor olsanız dahi, maalesef hala ucuz bir malzeme olması sebebiyle özellikle köylerde köy tipi üretilen ürünlerde çokça kullanılmaktadır.

  

Sadece pişirilirken kullanılan değil; konserveler, kutu içecekler ve çikolata kapları gibi alüminyum esaslı metallerle ambalajlanmış hazır gıdaların da raf ömürleri süresince içindeki gıdalara alüminyum geçişinin olduğunu tespit eden çalışmalar vardır. Bu sebeple, ambalajlı ürün alacaksanız son kullanma tarihi kadar üretim tarihine de dikkat etmeniz önemlidir.

 

Sağlıkla kalın. 

17.04.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ