İyi beslenmenin yanında sporun sağlık için önemi

İyi beslenmenin yanında sporun sağlık için önemi

Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı beslenmeye ve yediğimiz gıdaların içeriğine ne kadar dikkat ediyorsak, buna ek olarak günlük yaşamımızda spora da gereken önemi vermemiz gerekmektedir. Vücudumuz için elzem olan günlük aktivite ihtiyacı en az yediğimiz gıdalar kadar önemli bir yere sahiptir. Hatta birçok gıdanın faydasını görebilmek için fiziksel aktivitelerle metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardımcı olmak çok önemlidir. Sağlıklı beslenmenin yanında düzenli spor yapmaya başladığınızda fiziksel performansınızın gelişerek sağlığınızın olumlu yönde etkilendiğini ve bu sayede yaşam kalitenizin arttığını gözlemleyebilirsiniz. 

 

Düzenli sporun sağlığımız üzerindeki olumlu etkilerini şöyle sıralayabiliriz:

 

-İskelet ve kas sisteminiz güçlendirilerek vücudunuzun dayanıklılığı ve esnekliği artar. Bu sayede kendinizi daha dinç ve zinde hissederek çabuk yorulmanız engellenir.

 

-Spor sayesinde güçlenen iskelet ve kas sisteminiz sayesinde vücutta interleukin-6 hormonunun salgılanması artar. Bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesine yardımcı olan bu hormon sayesinde vücudunuz dışarıdan gelen mikroplara ve hastalık yapıcı mikroorganizmalara karşı daha etkin savaşır. Spor sayesinde, hastalıklardan korunma şansınız artar. Birçok araştırma düzenli fiziksel aktivitenin çevresel faktörlere bağlı kanserden korunmada oldukça önemli olduğunu göstermiştir.

 

-Kan dolaşımınız düzenlenerek kalp-damar rahatsızlıklarına karşı koruma sağlanır ve nabzınız düzenlenir. Yine aynı şekilde vücuda giren oksijen dengelenerek akciğer sağlığınız korunur. Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet riski önlenir. Kandaki zararlı yağ seviyeleri düşer ve laktik asit birikimi önlenir.

 

-Düzenli spor sayesinde kilo alma riskiniz azalır. Obeziteye karşı çok ciddi bir koruma sağlanır. Spor hayatınızda bir rutine dönüştüğü zaman, vücudunuzdaki fazla yağların yıkımı başlar ve böylece fazla kilolardan kurtulmaya başlarsınız.

 

-Hayatınızdaki stres faktörlerini spor sayesinde kontrol altına alabilirsiniz. Kendinizi rahatlamış hissederek stresten uzaklaşabilir ve bu sayede sinir sisteminizi ve ruh sağlığınızı korumuş olursunuz. Ayrıca düzenli spora erken yaşlarda başlanıldığında beyin aktivitelerinin düzgün gelişimi sağlanarak ilerleyen dönemlerde unutkanlık riski en aza indirilebilmektedir.

 

-Düzenli fiziksel aktiviteler vücudunuzdaki birçok hormonu harekete geçirerek endokrin sisteminizin de başarılı şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bu hormonların başında mutlu olmamızı sağlayan endorfin hormonu gelmektedir. 

 

-Spor sayesinde aynı zamanda cilt sağlınızın korunarak kırışıklıkların önlenmesi ve erken yaşlanmaya karşı koruma sağlanır. Cilt sağlığının yanı sıra, salgılanan hormonlar sayesinde saçların kuvvetlendirilmesi de sağlanmış olur. 

 

Sporu günlük hayatınızda bir rutine dönüştürmeniz zannettiğiniz kadar zor olmayabilir. İllaki çok yoğun efor gerektiren sporları yapmanıza gerek yok. Her gün yarım saatlik tempolu yürüyüşler bile günlük fiziksel aktivite ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olacaktır. 

 

Sağlıkla ve sporla kalın.

23.11.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ