Karatay diyeti

Karatay diyeti

Karatay diyeti, aslında bir diyetten ziyade size sağlıklı ve düzenli yeme alışkanlığı kazandırırken kilo verdiren bir yaklaşımdır.

 

Ara öğün önermeyen bir diyet

Pazartesi başlanıp Salı günü sonlandırılan, ara öğünlü, kibrit kutusu büyüklüğünde peynirli, bir dilim kepekli ekmekli diyet klişelerini unutun. Karatay diyetinin ilk şartı, bol protein içerikli güçlü bir kahvaltı. Kahvaltıda iki tane yumurta tüketmek serbest. Neredeyse sizi gün boyu tok tutacak kahvaltının ardından hiçbir ara öğün yemeden, bir günü toplamda iki veya üç öğün yemek yiyerek bitirmeniz gerekiyor. Karatay diyetine göre sık sık yemek pankreas ve karaciğerinizi yoruyor. Öğünleriniz arasında dört ya da beş saat olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Öğün aralarında bol bol su, şekersiz çay ve ayran içebilirsiniz. Akşam sekizden sonra ise, kesinlikle bir şey yemek yasak!

 

Kilo vermek için kritik olan insülin direncini kırmak

İnsülin direncinizin kırılması için ekmekten uzak durmanız gerekmektedir. Çünkü ekmek diye yediğiniz şey aslında şeker ve şeker en tatlı zehir! Ekmek yerine ceviz yiyebilirsiniz. İnsülin direncinin kırılmasında ve kilo vermeye başlamanızda sıvı tüketimi oldukça önemli. Günde iki-üç litre sıvı tüketmeli ve kabız olmamaya dikkat etmelisiniz.

 

Ekmek yasak ama…

Karatay diyeti ekmekten uzak durmamızı söylüyor fakat bu kural, piyasada bulunması oldukça zor olan gerçek buğday ekmekleri için geçerli değil. Gerçek buğday ekmeği bulabilirseniz, ölçüyü kaçırmamak şartıyla elbette tüketebilirsiniz.

 

Zeytinyağı ve tereyağı

Karatay diyetinde sızma zeytinyağı ve gerçek-doğal tereyağı serbest fakat kesinlikle ayçiçeği ya da mısırözü yağından uzak durmanız gerekiyor. Doğal yağlar sayesinde vücudunuzun direnci kuvvetleniyor.

 

Çiğ sebzeler ve düşük ısıda pişmiş yemekler

Sebzeleri çiğ tüketmeye, yemekleri de düşük ısıda uzun süre pişirmeye dikkat etmeniz gerekiyor.  Yemeklerin üzerine nane, maydanoz, kekik, kırmızı ve karabiber kullanabilirsiniz. Katkı maddesi içermeyen doğal gıdalar ve glisemik indeksi düşük gıdaları tercih etmelisiniz.

 

Sadece beslenme değil aynı zamanda hareket

Tüm bunların yanı sıra, gerçekten sağlıklı bir bünyeye kavuşmak ve kilo vermek istiyorsanız, her gün özellikle yürüyüş ya da herhangi bir sporu yapmaya, hareketli olmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

 

Sağlıkla kalın.

17.05.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ