Isırgan otu nedir? Faydaları nelerdir?

Isırgan otu nedir? Faydaları nelerdir?

Isırgan otu ülkemizde neredeyse tüm bölgelerde yetişen yabani bir ottur. Isırgan otunun yaprakları ve gövdesinde içi boş tüpe benzeyen tüyler bulunur. Bu tüyler cildi tahriş eden formik asit, histamin, asetilkolin ve serotonin kimyasallarını içerir.

 

Isırgan otu içerdiği flavonoid bileşikler ile diüretik etki gösterir. Vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını sağla,r aynı zamanda bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Isırgan otunun diüretik olması böbrek sağlığı içinde çok önemlidir. Mesaneyi enfeksiyondan korur, böbreklerdeki taş ve kumun kolayca dışarı atılmasını sağlar. Isırgan otu diüretik olduğu için prostat kanserine karşı da etkilidir. 

 

Ayrıca, ısırgan otu kan hücrelerinin üretimi için gerekli olan C vitamini ve demir açısından çok zengindir. Bu nedenle kan dolaşımının sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Bu da kişinin kendisini enerjik hissetmesini sağlar. Kronik yorgunluk ve kansızlığa karşı iyi gelir. Isırgan otu kan dolaşımına yardımcı olduğu için tansiyonu da dengeler.

 

Isırgan otunun kendini korumak için salgıladığı maddeler kullanılarak alerjik reaksiyonlara karşı üretilen bileşimler elde edilmiştir. Isırgan otu çayı tüketiminin alerjik reaksiyonları azalttığı bilinmektedir. Bor mineralinin kalsiyumun işlevselliğini arttırdığı bilinmektedir ve ısırgan otunda bol miktarda bulunur. Bu nedenle kemik gelişimi ve sağlığı için ısırgan otu önemli fayda sağlar. Isırgan otundan maske ve tonik yapılarak kullanıldığında aknelerin büyümesini azaltır, egzama ve yanıkların tedavisinde kullanılır, kırışıklıkları azaltır.

 

Isırgan otu çayı nasıl hazırlanır?

Birkaç yaprak ısırgan otu bir su bardağı dolusu kaynamış su içerisinde 5-10 dakika demlenir. Kokusu veya tadı rahatsız edici gelirse nane eklenerek tüketilebilir.

 

Isırgan otu kökü ve çiçekleri de çay yapımında kullanılabilir. Bir tatlı kaşığı kıyılmış kök, bir su bardağı dolusu suya eklenerek kısık ateşte 5 dakika kaynatılır. Daha sonra ateş kapatılarak çay 5 dakika demlendirilir ve süzgeçten geçirilerek servis edilir.

 

Bir tatlı kaşığı ezilmiş tohum bir su bardağı dolusu suda haşlanarak üstü kapalı şekilde 10 dakika demlenir. Soğutulmadan servis edilir.

 

Sağlıkla kalın.

 

30.05.2019

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ