Yeni bir bitki çayı ile tanışın: Yalancı İğde Çayı

Yeni bir bitki çayı ile tanışın: Yalancı İğde Çayı

Havaların iyice soğumaya başladığı bu günlerde sıcak içecek tüketimimiz giderek artmaya başladı. Hastalıklardan korunmak ve boğazımızı ılıtmak amacıyla sıklıkla tercih ettiğimiz içeceklerin başında da birbirinden şifalı bitkilerin çayları geliyor. Çok çeşitli faydaları ve lezzetli tadıyla yalancı iğde çayı da bu doğal çaylardan bir tanesi.

 

Latince adı Hippophae rhamnoides olan ve İğdegillere ait bir bitki olan yalancı iğde; yabani iğde, yer iğdesi ve çıçırgan otu gibi birçok farklı isimle bilinmektedir. Yaklaşık 10 metre yüksekliğindeki dikenli ağacın ufak ve zeytin biçimindeki meyveleri olgunlaşınca, sarı-turuncu bir renk alır. Hasat zamanı olan sonbahar başlangıcında, meyveler genellikle dallarıyla birlikte toplanır. Amerika ve Çin’de yaygın şekilde üretilmesinin yanı sıra, Türkiye’de de özellikle İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu’da yetiştirilmektedir. 

 

Yalancı iğde başta E vitamini olmak üzere A, B ve C vitaminleri ile Omega-7 yağı açısından çok zengin bir meyvedir. Vitaminler vücudun günlük vitamin ihtiyacını karşılayarak bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olurken Omega-7 yağı sayesinde cilt sağlığının korunması sağlanır. Cilt sağlığının yanı sıra, en önemli yağ gruplarından biri olan Omega-7, mide ve bağırsaklardaki yaralarını tedavi ederek sindirim sisteminin korunmasına ve karaciğer yağlanmasının önlenmesine de yardımcı olur. Yalancı iğde, kalp ve damar rahatsızlıkları için de oldukça etkilidir. Damarlarda yağ ve kolesterol birikimini önler, iyi kolesterolün artmasına katkıda bulunur. Yalancı iğdenin en önemli faydalarından birisi de, özellikle karın ve karın üstü bölgelerin yağlanmasına karşı vücudu korumasıdır. Bu sayede kalp krizi ve diyabete karşı etkili bir koruma sağlanır. Aynı zamanda kilo kontrolünün sağlanmasına da yardımcı olur. Yalancı iğde yapısında oldukça fazla bulunan Omega-7, ayrıca kollajen üretimine katkı sağlamaktadır. Bu sayede cildin gerginleşerek yaşlanmasını önler. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Cilt sağlığının yanı sıra, saç kuruluğunu da önleyerek saçların canlı görünmesini sağlar. Göz sağlığı açısından da fazlasıyla yararlı olan yalancı iğde, özellikle katarakta karşı koruma sağlamaktadır. Ayrıca antioksidan bir meyve olduğu için, kansere karşı korumada etkili olduğu düşünülmektedir. 

 

Yalancı iğde meyveleri direkt olarak tek başına tüketilebileceği gibi en sağlıklı tüketim şekillerinden biri bu meyveyi demleyip çay şeklinde tüketmektir. Yalancı iğde çayı yapmak için olgunlaşmış meyveleri yapraklarıyla birlikte suyun içerisinde iyice kaynatmanız ve ardından demlenmesi için en az 10 dk beklemeniz gerekmektedir. Kaynatırken içine çubuk tarçın da ilave edebilirsiniz. Kaynayan çay, oldukça tatlı bir sarı renge dönüşecektir. Yalancı iğdenizi kaynattıktan sonra demleme işlemi için bir French-Press kullanabilirsiniz. Demlenen şifa deposu yalancı iğde çayınızı, French-Press yardımıyla süzüp içine bir dilim limon, taze nane yaprağı ve bir kaşık bal koyarak, içmeye hazır hale getirebilirsiniz. Sapsarı rengi ortaya çıkan çayınızın tadı da görünüşü kadar cezbedici ve oldukça lezzetli olacaktır.

 

Afiyetle ve sağlıkla kalın.

19.11.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ