Kış aylarının vazgeçilmezi; ıhlamur

Kış aylarının vazgeçilmezi; ıhlamur

Ihlamur, hoş kokusu, güzel tadı ve rengiyle özellikle kış aylarının vazgeçilmez içeceklerindendir. Ihlamur, Tilia olarak da bilinen ıhlamur ağacının, ilkbaharda verdiği çiçek ve yapraklarının hasat edilmesiyle elde edilir ve demlenerek tüketilir.

 

Ihlamurun, insan sağlığı açısından olumlu etkileri sayılamayacak kadar fazladır. En önemli etkilerinden biri, sinir sistemini olumlu etkileyerek, kişiyi stresten uzaklaştırmasıdır. Çok zengin bir C vitamini deposudur ve vücuttan toksinlerin atılmasında, öksürük, grip, nezle gibi kış hastalıklarının etkilerinin azaltılmasında ve ayrıca ishal vakalarının da azalmasında önemli bir yeri vardır. 

 

Ihlamuru en iyi şekilde tüketebilmek için, ıhlamur ağacının yeni açmış taze çiçekleri ve körpe yaprakları ilkbaharda toplanmalı ve güneş olmayan gölge bir ortamda kurutulmalıdır. Demleme işlemine geçilmeden önce, bir su bardağı su kaynatılmalı, sonrasında 1 tatlı kaşığı kurutulmuş ıhlamur yaprağı ve çiçeği, suya ilave edilmelidir. Ihlamur ve su, karıştırıldıktan sonra bardağın üstü örtülmeli ve 10 dakikalık demleme işleminin ardından süzgeçle, başka bir bardağa aktarılarak içime hazır hale getirilmelidir. Ihlamurun faydalarından yararlanmak için, içilecek miktarda demlenmelidir. Hemen tüketilmeli ve belirtildiği gibi önceden kaynayan suya ilave edilmelidir. Ihlamurun kaynatılması, içerisindeki önemli vitamin ve minerallerin yok olmasına neden olur. Demlenmiş ıhlamurun ısıtılarak tüketilmesi, sağlığa olumlu etkilerini azaltır. Ihlamur çayına aromasını veren, ıhamurun çiçekleridir. Ihlamuru, hem çiçek hem yapraklarını kullanarak demleyebileceğiniz gibi, sadece çiçekleriyle de demlemeyi tercih edebilirsiniz. Ihlamur çayınızı, bal katarak veya demliğinize tarçın çubuğu atarak tatlandırabilirsiniz. Uzmanlar, günde 3-4 fincan ıhlamur tüketmenin, vücuda herhangi bir yan etkisi olmadığını belirtiyorlar. 

 

Demleme işlemiyle ilgili dikkat edebileceğiniz başka bir nokta ise, ıhlamur çayınızın rengidir. Belirtilen süreden daha fazla demlenirse, yapısındaki maddeler değişime uğrayacağı için sarı olan rengi, kırmızıya dönmeye ve kendine özgü kokusunu kaybetmeye başlar. Kırmızı renk, ıhlamurun zararlı hale dönüştüğü anlamına gelmese de demleme süresi fazla geçirilmeden, sarı renginde tüketmek, tüm faydasını almak açısından önemlidir. Ve bu şekilde ayrıca, lezzetini, hoş kokusunu ve keyifli içimini de kaybetmemiş oluruz.

 

Sağlıkla kalın.

22.02.2020

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.

BENZER YAZILAR

×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ