Hastalıklardan korunmak için neler yapabiliriz?

Hastalıklardan korunmak için neler yapabiliriz?

Vücudumuzun zararlı bakteriler ve virüslere karşı gösterdiği savunma sistemine bağışıklık sistemi denir. Alınacak bazı önlemlerle hastalıklara yakalanma riski düşürülebilir. Özellikle soğuk kış aylarında alacağımız tedbirler hem sağlığımızı hem de hayat kalitemizi olumlu etkileyecektir.

 

Hastalıklardan korunmak istiyorsanız en temel kural elleri yıkamaktır. Ellerin temiz tutulması virüs ve bakterilerin vücudumuna girmeden uzaklaştırılmasına yardımcı olacaktır. Evde en çok kullanılan yerlerin temizlenmesi de önemlidir. Kapı kolları, masa üstü, bilgisayar klavyesi gibi ev içerisinde ortak kullanılan materyallerin temizliğine dikkat edilmelidir. 

 

Evde sigara içmek çocuklarda solunum problemlerine neden olabilmektedir. Bu yüzden sigara içilen evde çocukların daha fazla soğuk algınlığına yakalanma riski bulunmaktadır.

 

Öksürürken ve hapşırırken ağız ve burnunuzun önüne kısa bir mesafede elinizi veya bir mendil tutun. Eğer ellerinizi kullanıldıysa, sıcak su ve sabunla ellerinizi yıkayın. Elinizle ağzınızı veya burnunuzu kapatmanızın ise tehlikeli olduğunu not edelim. 

 

Grip ve soğuk algınlığı en çok kış aylarında görülür. Bunun bir nedeni insanların vakitlerini daha çok kapalı ortamlarda harcamaları ve bunun hastalıkların kişiden kişiye geçmesini kolaylaştırmasıdır. Bu nedenle çok kalabalık kapalı ortamlarda bulunmamak, içerisinde bulunulan ortamı belirli aralıklarla havalandırmak ve hasta olan kişilerle çok fazla temas etmemek önerilmektedir.

 

Anne sütü bebeklerde bağışıklığın kazanılmasında en büyük etkendir. Emzirme döneminde bebeklerin anne sütü ile beslenmesi önemlidir. Anne sütündeki antikorlar bebekler için ileri dönemde de hastalıklara karşı vücudu savunmada yardımcı olacaktır. Her yaşta insan için, özellikle de çocuklar için ise, düzenli ve dengeli beslenme, hareket ve uyku bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı dirençli hale getirecektir.

 

Sağlıkla kalın.

 

22.03.2019

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.

BENZER YAZILAR

×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ