Ham bal nedir?

Ham bal nedir?

Ham bal, diğer adıyla çiğ bal; enzim, vitamin, polen gibi, tüm besin değerlerini barındıran, hiçbir endüstriyel işleme tabi tutulmamış bir bal çeşididir. Arılara ve kovanlara hiç müdahale edilmeden ve pastörizasyon işlemi uygulanmadan elde edilir.

 

Pastörizasyon; gıda maddelerine, 60 ila 100 derece arası uygulanan ısıl işlemdir. Bala uygulanan pastörizasyon işlemi, balın kristallenmesini önlemek içindir. Fakat arının belli bir ısıda ürettiği balı, daha yüksek ısıda işleme tabi tutmak (pastörizasyon), balın doğal yapısını değiştirdiğinden, içerisindeki enzim ve polenlerin kısmen kaybolmasına neden olur. Piyasada bulunan balların çoğu pastörizasyon işleminden geçirilmiştir. Çünkü bu işlemden sonra bal, kolay işlenebilir ve paketlenebilir hale gelir. 

 

Ham balın görüntüsü, ısıl işleme tabi tutulan balın görüntüsünden farklıdır. Rengi daha koyu renkli ve bulanıktır. Kristalleşmesi doğaldır ve bu da görünümüne yansır. Ham bal petek parçaları, arı poleni, arı sütü veya arı kanat parçaları içerebilir. Bu bir sorun teşkil etmemelidir, çünkü arılar hijyenik canlılardır. 

 

Bir başka önemli nokta ise, ham bal ile organik balın aynı şey olduğu düşüncesidir. Organik bal, arıların nektar topladıkları çiçeklerde herhangi bir kimyasal kalıntının olmamasıyla ilgilidir. Fakat arıların nereye gittiklerini bilmek neredeyse imkansız olduğundan, uzman kişilerin kovan çevresinde geniş bir bölgede bulunan çiçeklerin organik olduklarını teyit etmeleri gerekir.

 

Ham bal ısıl işlem görmüş ve filtre edilmiş ballara kıyasla besin içeriği olarak daha güçlüdür. Bu sebeple bal seçiminizde tercihinizi bu yönde kullanabilirsiniz. Kristalleşmiş yapısına alıştığında sizi rahatsız etmediğini göreceksiniz.

 

Sağlıkla kalın.

12.03.2020

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ