Ev yapımı bebek labnesi tarifi

Ev yapımı bebek labnesi tarifi

Bebeğinizin en zor zamanlarını atlattınız, anne sütü veya formül mama ile beslenmenin artık ona yetmediğini farkettiğiniz, ne yerseniz ona bakıp almak istediği bir döneme mi girdiniz? Peki bu dönemde ilk olarak vermeye başlamayı planladığınız kahvaltılarında ona ne yedireceksiniz? Bebekten bebeğe farklılık göstermekle birlikte, genelde ilk 6 ayını sadece sıvı tüketerek geçiren bebeğiniz katı besinli bir kahvaltıyı nasıl olacak da yiyecek, yedikten sonra nasıl hazmedecek diye düşünüyor musunuz?

 

İşte bu sorularınıza yardımcı olabilecek bir önerimiz var. Bebeğinizin ilk peynirini evde yapmaya ne dersiniz? Krema kıvamında tuzsuz bir labne peyniri bebeğiniz için güzel bir ilk kahvaltılık olabilir.

 

Evde yoğurt yapmaya benzeyen labne yapımında önemli olan mayayı seçmenizdir. Eğer bebeğinize tuz vermek istemiyorsanız, ki 1 yaşına kadar tuz önerilmiyor, maya olarak tuzsuz bir peynir bulmalı veya normalde yediğiniz beyaz peynirinizi bir gece suda bekleterek tuzunu almalısınız. 

 

Gereken malzemeler:

1 bardak günlük süt (peyniri 3 günden fazla bekletmemek için az az yapmayı öneriyoruz, fakat tercih sizin)

1 parça tuzsuz veya suda bekletilerek tuzu alınmış beyaz peynir (büyüklük olarak 2 küp şeker boyutu gibi düşünebilirsiniz)

Temiz bir süzme tülbenti

Tercihen bir kavanoz

 

Yapılışı:

 

- Sütü bir cezvede kaynama sıcaklığına kadar ısıtın. Sonra bir kavanoza alarak mayalama sıcaklığına kadar soğumasını bekleyin. Aynen yoğurt yapar gibi, serçe parmağınızı soktuğunuzda 7-10 sn bekleyebildiğiniz sıcaklıkta mayalayacaksınız.

 

- Bu arada, maya peynirinizi üzerine sıcak sütten biraz koyarak çatalla krema gibi olana kadar ezin.

 

- Sonra da bu mayayı süte karıştırıp, kabın kapağını kapatarak, havlularla sarın, çabuk soğumayacağı kuytu bir köşeye koyun.

 

- Mayalanma süresi 15 saattir. Yoğurt yapma makinesinde yapmak isterseniz de aynı yoğurt gibi koyarak 15 saate ayarlayın. 15 saat sonra açarak buzdolabına koyun, 4-5 saat buzdolabında beklesin.

 

- Ardından bir kaba bir tel süzgeç ve içine bir tülbent koyun, dolaptan çıkardığınız peyniri tülbentin üzerine dökün, ağzına bir kapak kapatarak dolaba geri koyun. Birkaç saat sonra tülbentin üzerinde harika kıvamlı labne peynirini göreceksiniz.

 

- Kapta biriken peynir altı suyu da proteinden zengin bir sudur. Onu da çocuğunuza veya kendinize yaptığınız çorbalara, makarnalara katabilirsiniz. Kullanamadıysanız da üzülmeyin, 3. gününü geçirmeden çiçeklerinize dökün.

 

- Eğer mayanız tutmazsa mayalama esnasında süt çabuk soğuyor demektir. Daha iyi sarmalı veya daha sıcak bir yerde bekletmelisiniz.

 

Notlar:

 

Evde labne peyniri yapmak kolay fakat uzun süren bir süreçtir. Bu sebeple, bebeğinizin iki gün sonraki kahvaltısına hazır olacağını bilerek planlama yapmalısınız. Labne peynirini sade olarak yedirebileceğiniz gibi, besinleri karıştırarak yedirmemek yönünde bir kararınız yoksa, yumurtaya başladığınızda yumurta sarısını, ekmek tanelerini labne peynirine karıştırarak bebeğinize verebilirsiniz.

 

Miniklere afiyet olsun...

 

01.04.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ