Detoks nedir? Hangi detoksları yapabiliriz?

Detoks nedir? Hangi detoksları yapabiliriz?

Detoks yaşam tarzı, yanlış beslenme ve çevresel faktörler nedeniyle kirlenen vücudumuzun toksinlerden temizlenmesi durumudur. Zaten bu nedenle detoksla arınma tabirini sıklıkla duyarız. 

 

Detoks programları arasında en çok tercih edileni genellikle 3 günlük olan programlardır. Uygulaması zor olabileceği için genellikle kısa süreli detoks programları tercih edilmektedir. Detoks programlarında uygulanması gereken önemli kurallardan bahsetmek gerekirse:

 

• Günlük 2,5 litre su tüketilmeli

• Uyku düzenine dikkat edilmeli

• Egzersizler aksatılmamalı

• Yemeklerde tuz kullanılmamalı

• Kahve ve çay tüketimi şekersiz yapılmalıdır.

 

Vücuttaki toksinlerden kurtulmanın ve sağlıklı hissetmenin en temel yolu günde 6-8 bardak su içmektir. Suya ekleyeceğimiz meyve ve sebzeler suyun tadını değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda toksinlerin atılmasını ve vücuda yararlı bileşenlerin alınmasını sağlarlar. Sindirimi düzenlemekten iltihaplanmayı önlemeye kadar birçok detoks tarifi uygulamak mümkün.

 

Zayıflamak istiyorsanız; 2 litre su içerisine yarım greyfurt, yarım salatalık, yarım limon ve yarım misket limonu dilimleyelim. Birkaç tane de nane yaprağı atalım. Detoks suyumuzu buzdolabına koyalım ve birkaç saat bekleyerek meyvelerin özlerini suya bırakmalarını sağlayalım. Günde 2 litre içmek en iyi sonucu almamızı sağlayacaktır.

 

Özellikle tada önem verenler için, uygun mevsimde çilek ve kivi içeren detoks suyu mutluluk iksiri olarak da adlandırılabilir. 2 litre su içerisine birkaç tane çilek ve kiviyi dilimleyip atmak yeterlidir. Buzdolabında birkaç saat beklettikten sonra detoks hazırdır. 

 

Elma ve tarçınlı detoks suyu ise çok düşük kalorilidir. Zayıflamaya yardımcı olurken metabolizmayı da hızlandırır. 2 litre su içerisine ince dilimlenmiş elma ve tarçın çubuğu atılır. İstenirse sürahinin yarısına kadar buz eklenebilir. 

 

Eğer doğal bir ağrı kesici arıyorsanız limon ve zencefilli detoks suyunu tercih edebilirsiniz. Zencefilin doğal ağrı kesici etkisi çok iyi biliniyor. Yarım limonun suyunu sıkalım ve 350 ml su içerisine ekleyelim. Hemen ardından küçük bir zencefil kökünü karışıma rendeleyelim. Sabah aç karnına içmek harika bir his uyandıracaktır. 

 

Detoks suyunu sağlıklı bir şekilde tüketmek için dikkat edilmesi gereken durumlar da mevcut. Sağlıklı bir detoks suyu günlük kalori ihtiyacımızı dengeleyecek şekilde yapılmalıdır. Daha çok bitkisel ağırlıklı olmalıdır, fakat bu sadece bitki içeren detoks suyu anlamına gelmez. Detoks suyu tüketirken günlük alınması gereken protein miktarı ihmal edilmemelidir. Detoks süresince tahıl grubu besinler de beslenme programından çıkarılmamalıdır.

 

Sağlıkla kalın.

 

08.05.2019

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ