Bozuk süt nasıl anlaşılır?

Bozuk süt nasıl anlaşılır?

Süt ömrü çok kısa olan bir gıdadır. Sütün bozulması içeriğindeki mikroorganizmaların sütün şekerini tüketmesi ile sütün şekerinin azalması ve bitmesi sürecidir. Isıl işlemler uygulanarak içeriğindeki mikroorganizmalardan arındırılarak sütün ömrü uzatılabilse de, ömrünün sonunda veya havayla temas ettiğinde ve uygun koşullarda saklanmadığında süt daha kısa sürede bozulur. Sağlıklı süt tüketimi için ise sütün bozulduğunu anlamak önemlidir. Sütün bozuk olup olmadığını anlamak için kıvamına, kokusuna, rengine ve tadına bakabilirsiniz.

 

Kıvamı

Süt akıcı bir sıvıdır. Bozulmaya başlayan sütün kıvamı yoğunlaşır. Bozuk halde çok bekletilen sütün yoğurt kıvamına geldiği bile görülür. Ayrıca bozulan süt kısık ateşte pişirildiğinde dibe çöker veya topaklanma yapar. 

 

Kokusu

Sütün bozulup bozulmadığını anlamak için koklamak etkili yollardan biridir. Bozulan sütün kokusu değişir ve kötü kokar. Koku ekşi bir kokudur.

 

Rengi

Beyaz renkte olan süt, bozulmaya başlamasıyla birlikte sarılaşmaya başlar. Bozulma sürecinde bekleme süresi uzadıkça süt mavimsi ve kırmızımsı renge dönüşmeye başlar. Ayrıca sütün üzerinde köpükler oluşmaya başlar.

 

Tadı

Sütün bozulması ile tadı ekşimeye veya acılaşmaya başlar.

 

Sütü ziyan etmeden bozulma aşamalarında dönüştürerek değerlendirebilirsiniz. 

 

Sağlıkla kalın.

 

08.03.2019

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ