Bentonit kil nedir? Nasıl kullanılır?

Bentonit kil nedir? Nasıl kullanılır?

Alüminyum ve magnezyum bakımından zengin volkanik küllerin ayrışması sonucu oluşan, kokusuz, yumuşak, gri veya krem renkte bir kil olan bentonit, vücuttaki toksinleri, kimyasalları ve yabancı maddeleri vücuttan uzaklaştırıcı özelliğe sahiptir.

 

Kurşun, benzen, kadmiyum, civa gibi ağır metaller hava yoluyla veya tükettiğimiz hazır gıdalardan vücudumuza geçerek çeşitli hastalıklara ve rahatsızlıklara neden olabili. Ayrıca tarım ilaçları, doğal olmayan şekerler vb de vücutta birikerek toksik maddeye dönüşebilir. Bentonit kili vücuttaki toksik maddeleri tutarak vücut dışına atılmalarına yardımcı olan bir maddedir. Ayrıca içerdiği kalsiyum, magnezyum, sodyum, bakır, demir gibi mineraller metabolizmayı düzenleyerek cildin daha sağlıklı bir görünüme sahip olmasını sağlar.

 

Bentonit kil hem ağız yoluyla alınarak hem de cilde sürülerek kullanılabilir. İçilebilir bentonit kil zararlı patojenlere tutunarak bağırsaklardan kana karışmalarını engeller ve vücuttan atılmalarını sağlar. Bentonit kil ayrıca kapsül şeklinde de temin edilebilir. Mineral takviyesi, kolon temizliği ve mide rahatsızlıkları için kullanılan bir üründür.

 

Bentonit kil harici kullanımda ise cilt maskesi, diş macunu, kil lapası, saç maskesi ve kil banyosu şeklinde kullanılabilir. Bölgeye uygulanan kil buradaki patojenlere tutunarak bölgesel temizliği sağlar. Bentonit kil ayrıca yüksek miktarda kalsiyum ve magnezyum içerdiği için çok iyi bir diş dostudur.

 

Bentonit kil maskesi nasıl hazırlanır?

Herhangi bir kabın içerisine 1 birim kil ve 3 birim su ilave edilerek iyice karıştırılır. Mikser yardımıyla pürüzsüz ve iyi kıvamlı bir karışım elde edilir. Karışım hazırlandıktan sonra 15 dk bekletilir ve cilde maske şeklinde uygulanır.

 

Bentonit kil banyosu nasıl yapılır?

Küvet ılık su ile doldurulur. 2 su bardağı kadar toz bentonit kili suya ilave edilerek karıştırılır. Su içerisinde yarım saat kadar dinlenilerek bentonit kilin deride bulunan zararlı toksikleri bedenden uzaklaştırması sağlanır. Bentonit kil banyosu haftada iki kez uygulanabilir.

 

Bentonit kil lapası nasıl hazırlanır?

1 kaşık kil ve 3 kaşık su bir kap içerisinde karıştırılarak egzamalı, tahriş olmuş veya enfeksiyonlu bölgelere sürülebilir.

 

Sağlıkla kalın.

14.10.2019

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ