Bakla zamanını kaçırmayın ama bebeklere dikkat

Bakla zamanını kaçırmayın ama bebeklere dikkat

Nisan aylarında tezgahlara çıkan, mayıs ve haziran aylarında da bulabileceğiniz doğal yöntemlerle yetiştirilen baklaları pazar ve manavlardan alabilirsiniz. Tazeliğini çabuk kaybeden baklayı aldığınız gün tüketemeyecekseniz muhafaza etmenin en iyi yolu buzdolabıdır. Ancak buzdolabında olsa bile en geç 2 gün içinde tazeliğini tamamen kaybetmeden tüketmelisiniz. Baklayla bu mevsimde nefis bir fava, enginarlı fava, taze bakla çorbası, zeytinyağlı iç bakla gibi yemekler yapabilirsiniz.

 

Bakla içerdiği L-dopa sayesinde mutluluk hormonu olarak bilinen dopaminin üretimini desteklemektedir. Böbrek sağlığı (ağrılar, kum dökme, enfeksiyon gibi sorunlar) üzerinde olumlu etkileri olduğu da bilinmektedir. Ayrıca, lif yönünden oldukça zengin olan bakla özelikle bağırsak sorunlarının çözümü için tercih edilen bir besindir.  Aynı zamanda iyi bir B vitamini kaynağıyken çok düşük oranda kolesterol içeren bakla kalp sağlığını korumakta ve tansiyonu dengelemektedir. B vitaminine ek olarak içerdiği C ve K vitaminleriyle magnezyum ve çinko gibi mineraller sayesinde hem bağışıklık sistemini güçlendiriyor hem de kansere karşı koruma görevi sağlıyor. Tüm bu kadar vitamin ve mineraller sayesinde cilt sağlığını da koruyor. 

 

Peki bu kadar faydalı olan bakla bebekleriniz için neden tehlikeli olabilmektedir?

 

Bakla bebeklere 2 yaşına kadar kesinlikle yasak sebzeler arasındadır. Adı fava kelimesinden gelen “favizm” hastalığı glukoz 6 fosfat dehidrogenaz denilen bir enziminin eksikliğinden kaynaklanır. Akdeniz ülkelerinde 2 yaşından küçük çocuklarda çok yaygın görülen bu eksiklikte, bakla sebzesinin yenmesi kırmızı kan hücrelerinde ani yıkıma yol açıyor ve bu da ciddi bir kansızlığa sebep oluyor. Bu açıdan büyük risk taşıyor. Annelerin emzirirken de bakla yememeli miyim sorusunda ise doktorların görüşleri farklılaşabiliyor. Güvenli alanda kalmak için yememeyi tercih edebilirler. 

 

Sağlıklı bir yaşama sahip olabilmek için dengeli beslenmek, doğanın bize sunduğu zengin çeşitlilikten faydalanmak önemlidir. Hassas bebeklik döneminde ve devam eden çocukluk döneminde çocuklarımızı zamanında ve yavaş yavaş her sebze ve meyve ile tanıştırmalıyız. Baklayı mevsiminde sofralarımızdan eksik etmemeli, emziren anneler ve bebekleri için ise 2 yaşını beklemeliyiz.

 

Sağlıkla kalın.

 

 

14.04.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ