Acı biber yiyerek daha uzun yaşayabilirsiniz

Acı biber yiyerek daha uzun yaşayabilirsiniz

Bazı insanlar acı biber sever, bazıları yemeklerinde kullanmaktan kaçınır, bazıları ise ne kadar yese yetmez. Peki acı biber yemek ömrü uzatır mı?

 

Öyle görünüyor ki, acı biber severler doğru bir şey yapıyor. Vermont Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı çalışmaya göre acı biberlerden yemek ölüm riskini yüzde 13 oranında azaltıyor. Bu durum acı biberlere “acı” tadını veren kapsaisin isimli bir bileşenden kaynaklanıyor.

 

Araştırmacılar bu sonuçlara ulaşmak için 23 yaşından küçük 16.000 kişinin verilerinden oluşan anket sonuçlarını kullandı. Bu kişilerin beslenme düzenlerinde acı biberi ne sıklıkla kullandıklarını kaydetti. Sonuçları ölüm sayısını ve nedenini belirlemek için analiz etti. Sonuç olarak, acı biber tüketmenin ölüm riskini yüzde 13 oranında azalttığı ortaya çıktı ve bu durumun kalp hastalıklarına karşı önleyici olabileceği belirlendi. Araştırmacılar aynı zamanda, acı biberin içinde bulunan kapsaisin bileşeninin obeziteyi önlediğini ve kan akışını düzenlediğini buldu. Bu bileşen bağırsak florası üzerinde pozitif etkiye sahip ve böylelikle hastalıklardan korunmaya da katkı sağlıyor.

 

 

Acı biberin yararları saymakla bitmiyor

Acı biber vücuttaki birçok ağrıyı, sızıyı da hafifletiyor. Taze acı biberin içinde antioksidanlar bulunuyor ve bu antioksidanlar vücuttaki iltihaplarla savaşıyor. Acı biber kan birikmesini azaltıyor, metabolizmayı hızlandırıyor ve sindirim sorunlarının azalmasına yardım ediyor. İçinde bulunan A vitamini ve antioksidanlar göz sağlığı için de çok yararlı.

  

Eğer yemeklerinizde acıyı seviyorsanız, bu iyi bir şey. Sevmiyorsanız bile, yararları için zaman zaman yiyeceklerinizde kullanabilirsiniz. Bir parça acı sivri biber veya acı kırmızı biber sosu/salçası eklenmiş bir yemek ağzınızı çok da yakmayacaktır. Az da olsa acı biberin yararlı etkilerini vücudunuza almış olursunuz. 

 

Sağlıkla kalın.

07.06.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ