Yemişleri çiğ tüketin

Yemişleri çiğ tüketin

Kuruyemişlerin, besin değeri açısından çok zengin olduklarını hepimiz biliyoruz. Uzmanlar, diyabetten kansere kadar birçok hastalığa yakalanma riskini azaltmak için, günde bir avuç çiğ kuruyemiş tüketilmesini öneriyorlar.

 

Kuruyemişler, çiğ olarak kaliteli yağ ve besin değerleri barındırır. Kavrulan kuruyemişlerin içeriğindeki yağ ve besin değerlerinde değişimler olur, örneğin içerisinde barındırdığı protein ve karbonhidrat değerleri düşer. Mesela fındık gibi ince kabuklu bazı kuruyemişlerin bu ince kabukları, lif açısından çok zengindir. Kavrulduğu zaman bu ince kabuklar yok olur. Bu nedenle çiğ fındıkların lif oranı daha yüksektir. 

 

Diğer taraftan, kavrulmuş kuruyemişler, tuzlama, yağlama, baharatlama gibi işlemlerden geçebiliyor. Bu da kişilerde daha fazla yeme isteği uyandırdığı gibi, hem kuruyemişlerin hem de bu ek gıdaların kararından fazla tüketilmesine yol açabiliyor.

 

Sağlığımız açısından çok işlevsel ve lezzetli bir ara öğün olan kuruyemişlerimizi, uygun koşullarda saklayarak, günde bir avuç tüketmeye özen göstermemiz, ilerleyen yaşlarımıza yaptığımız önemli bir yatırım olacaktır.

 

Sağlıkla kalın.

 

18.03.2020

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ