Yemekleri saklarken nelere dikkat etmeliyiz?

Yemekleri saklarken nelere dikkat etmeliyiz?

Sağlıklı ve lezzetli bir yemek yapmak kadar yapılan yemeği sağlık ve lezzetini koruyacak şekilde saklamak ve sağlıkla tekrar tüketmek de çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Pişirdiğimiz yemeğin fazlasını dolaba kaldırırken, soğuduktan sonra tekrar ısıtırken veya dondurucuya koyduğumuz gıdaları tüketirken sağlığımız için birçok püf nokta bulunuyor.

 

Sıcak yemeği ne zaman buzdolabına kaldırmalıyım?

Pişirdiğimiz yemekleri daha sonra yenmek üzere buzdolabına olabildiğince çabuk kaldırmalıyız. Dışarıda beklediği süre arttıkça içinde zararlı bakterilerin üreme ihtimali artıyor. Hele de sıcak günlerde... Tabi yeni pişmiş, çok sıcak, yeni kaynamış bir yemek de hemen buzdolabına kaldırılmamalı. Bu hem aniden gelen soğuk havanın sıcak yemeklerin lezzetini ve yapısını bozabilir, hem de sıcak yemek miktarına da bağlı olarak buzdolabının iç ısısını düşürerek diğer yiyeceklerin bozulmasına ve buzdolabının yıpranmasına neden olabilir. Dolaba koymak için yemeğin ılınmasını bu sebeple beklemek gerekiyor. Fakat, pişen yemeği uzun süre dışarıda bekletmek de bakteri oluşumuna neden olabileceği için, yemeğin çok soğumasını da beklememelisiniz. 2 saatten fazla bekletmeden buzdolabına kaldırmalısınız.

 

Dolaptaki yemeği kaç kez ısıtabilirim?

Dolaba kaldırılıp soğuyan yemeğin, tekrar pişirilmesi (!) de diğer özen gösterilmesi gereken bir konu. Nasıl olsa daha önceden pişirildi diye düşünmeyip, buzdolabından çıkarılan yemeklerin sanki ilk defa pişiyor gibi yüksek ısıda ve uzun sürede pişirilmesi öneriliyor. Tekrar tekrar ısıtılan yemekte bakteri oluşma ihtimalinin artması nedeniyle de saklanan yemeğin sadece bir kere ısıtılmasına, ikinci kez dolaba kaldırıp tekrar çıkarıp ısıtmamaya çok dikkat edilmelidir.

 

Diğer taraftan, bazı gıdaların bir kere bile ısıtılması zehirlenme riskine neden olabilmektedir. Bu yiyeceklerin başında, en çok besin zehirlenmelerine yol açan tavuk geliyor. Tekrar ısıtıldığında içeriğindeki protein yapısının değişerek zehirlenmelere neden olan tavuk için önerilen tekrar ısıtılmadan tek seferde tüketilmesidir. Ispanak, havuç, kereviz ve pancar başta olmak üzere kök sebzelerin içinde bulunan nitratın tekrar ısıtılmayla nitrite dönmesi nedeniyle nitrit zehirlenmeleri ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle bu sebzeleri de saklayıp tekrar ısıtmamak önerilmektedir. Yumurta ve mantarın tekrar ısıtılması da toksik madde oluşturarak sindirim sistemi problemleri ile besin zehirlenmelerine yol açabileceği için tekrar ısıtılmadan ilk pişirdiğinizde tüketmelisiniz.

 

Donmuş ürünlerle ilgili nelere dikkat etmeliyim?

Derin dondurucuda dondurulan gıdaları tüketirken de oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Öncelikle bu gıdaları çözdürmek için mutlaka yeteri kadar süre önce çıkararak buzdolabında çözünmesini sağlamak veya mikrodalga fırın kullanmak gerekmektedir. Dondurucudan çıkarılan gıdalar,  tam olarak çözündüğünden emin olunduktan sonra pişirilmelidir. Ve asla çözünen bir gıdayı tekrar dondurmamanız gerekmektedir.

 

Başka püf noktalar nelerdir?

Kurutulan meyve ve sebzeler, içinde kağıt bulunan kutulara koyulursa, rutubet almadan sağlıklı bir şekilde saklanmış olur. Tuz ve şeker gibi gıdaları, mutlaka poşetlerinden çıkarıp koyu renkli cam kaplarda ve serin ortamlarda saklamanız gerekmektedir. Balıklar dondurucuya kaldırılmadan önce üzerine limon sıkılırsa, sonrasında ortaya çıkacak koku problemi önlenebilmektedir. 

 

Sindirim sistemi problemlerine fırsat vermemek ve olası besin zehirlenmelerinden korunmak için besinlerin saklanmasıyla ilgili bu noktalara dikkat etmek sağlığınız için faydalı olacaktır. 

  

Sağlıkla kalın.

27.07.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×