Solucan gübresi

Solucan gübresi

Artık kaliteli sebze ve meyve bulmanın zorlaşmasının en önemli nedenlerinden birisi, bitkilerin bulunduğu toprak içerisindeki besin maddelerinin zenginliğinin azalması ve bu nedenle bitkilerin sağlıklı bir şekilde gelişememesi olarak görülmektedir. Bu durum, zaman içerisinde tarım ve çiftçilikte gübre kullanımına yönelmeye neden olmuştur. Doğal ve organik tarımda ise organik gübreler kullanılmaktadır.

 

En verimli organik gübre çeşitlerinden olan solucan gübresi, gıda atıklarını ayrıştıran toprak solucanlarının bu organik atıkları sindirim sistemlerinden geçirmeleri sonucu elde edilen organik bir gübredir. 

 

Solucanlar, tüm vücutlarında ve sindirim sistemlerinde koruyucu özellikteki sölom sıvılarını bulundurur. Ayrıştırma sırasında bu sıvılar gübreye geçerek bitkilerin direncini artırır. Ayrıca toprak solucanlarının sindirim sisteminde birçok yararlı mikroorganizma, azot bakterileri, yararlı mantarlar, gelişme hormonları ve enzimler yer alır. Bu maddeler gübre içine geçerek toprağın zenginliğini ve evrimini arttırarak bitkilerin sağlıklı büyüyüp gelişmesine olanak sağlar.

 

Solucan gübresi içeriğinde diğer gübrelere kıyasla 5 kat daha fazla azot ve potasyum, 7 kat daha fazla fosfor ve 2 kat daha fazla kalsiyum barındırır. Ayrıca yapısında bulunan humik asit gibi organik maddeler sayesinde gübredeki organik madde miktarını arttırır. Solucan gübresinin organik madde miktarı %65 ile en üst seviyelerdedir. Toprak verimliliğini arttıran humus miktarı da, diğer gübrelere kıyasla solucan gübresinde oldukça fazladır. 

 

Solucan gübresinin toprakta su tutma oranı fazladır. Bu sayede toprakta biriken kimyasallar arındırılır ve toprak doğal şekline kavuşmuş olur. Solucan gübresi diğer gübreler gibi, kullanım zamanı ve miktarında herhangi bir sınır bulunmadığı için fazla kullanımı elde edilecek hasatta herhangi bir sıkıntıya neden olmaz. 

 

Solucan gübresi kullanılarak elde edilen besinler daha dirençli olacağı için, böcek ve parazitlere karşı ilaçlama gerekmemesini sağlaması da önemli bir özelliğidir.

 

Sağlıkla kalın.

10.08.2018

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.

BENZER YAZILAR

×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ