Pişirme kağıtları sağlığımıza zararlı mı?

Pişirme kağıtları sağlığımıza zararlı mı?

Mutfakta hayatımızı kolaylaştırın malzemeler, araçlar ve gereçler her daim elimizin altında. Fırında kullandığımız pişirme kağıtları da hiç şüphesiz bu malzemelerin başında geliyor. Hamurlarımızı, etlerimizi hatta sebzelerimizi fırınlarken çoğu zaman pişirme kağıtlarını kullanıyoruz. Yemeklerimizin tepsiye ya da kullanılan kaba yapışmasını önleyen ve tepsilerin temizliğini koruyarak kullanım kolaylığı sağlayan pişirme kağıtları, hayatımızı kolaylaştırırken acaba sağlığımız açısından bir tehdit oluşturuyor mu?

 

Bir diğer adı yağlı kağıt olan pişirme kağıtları, içerisinde bulunan yağların sağlığımıza olan etkisi nedeniyle birçok bilinçli tüketici tarafından akıllarda soru işareti yaratmaktadır. Birçok tüketici, pişirme kağıdı yapımında özellikle kalp-damar sağlığımız için oldukça tehlikeli olan trans yağların ya da yine sağlığımızı tehdit eden doymuş yağların kullanıldığını düşünerek endişe duymaktadır. Fakat pişirme kağıtlarının yağlı dokusu, bilinen bu yaygın inanışın aksine yağlardan elde edilmemektedir. 

 

Pişirme kağıtlarına yağlıymış gibi kayganlık sağlayan yapılar genellikle silikonize maddelerden elde edilmektedir. Bu maddelerin en yaygını mum, kromstearat, vaks, reçine ve diyamant gibi endüstriyel yağ olarak adlandırılan katkı maddeleridir. Pişirme kağıtları, kağıtların bu maddelerle kaplanmasıyla elde edilir ve genellikle gıdaya teması tehlikeli olmayan maddeler olarak bilinmektedir. Fakat diyamant olarak adlandırılan maddenin petrol kökenli olduğu bilindiği için sağlık açısından risk taşıyabileceği ve bu nedenle diyament içeren pişirme kağıtlarının tercih edilmemesi gerektiği önerilmektedir. Bu yüzden, pişirme kağıtlarını alırken güvenilir markaları tercih etmeli ve mutlaka malzemesine dikkat etmek gerekmektedir.

 

Ayrıca pişirme kağıtlarını kullanırken ambalaj üzerinde yer alan talimatlara uyulması gerekmektedir. Genellikle 180 dereceyi aşan sıcaklıklara kullanılmaması önerilmektedir. Yüksek ısıda, pişirme kağıdının içinde yer alan maddelerin yapısı bozularak bu maddeler gıdalarla etkileşime geçebilir ve sağlığınızı tehdit edebilirler. Yine aynı şekilde pişirme kağıtlarını, fırının ısınması sırasında koymamanız gerekmektedir. Pişirme kağıtlarını mutlaka bir tepsi veya pişirme kabının içerisinde kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca pişirme kağıtlarının fırının ızgaralıkları ya da iç yüzeylerle direkt temasından kaçınmanız gerekmektedir. 180 dereceyi aşmadığı sürece mikrodalga fırınlarda da kullanabilirsiniz.

 

Sağlıkla kalın.

 

28.12.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ