Oruç tutmak faydalı mı?

Oruç tutmak faydalı mı?

Ramazan ayının yaz aylarına denk geldiği bu günlerde uzun saatler aç kalmanın sağlığa ne gibi etkileri olduğu bir tartışma konusu. Acaba oruç tutarak vücudumuza zarar mı veriyoruz yoksa tam tersine sağlığımızı mı güçlendiriyoruz?

 

Bu soruya Profesör Doktor Ahmet Rasim Küçükusta’nın verdiği yanıt oldukça çarpıcı; oruç tutmanın obezite, diyabet, damar sertliği, hatta kanser gibi birçok hastalığın önüne geçmekte etkili olduğunu söylüyor. Literatürde de bunu destekleyen birçok çalışma mevcut.

 

Oruç tutmak literatürde aralıklı açlık (intermittent fasting) denilen bir duruma tekabül ediyor. Sürekli kalitesiz besinlerle beslenen, her istediğinde yiyecek bir şey bulabilen ve genelde hareketsiz bir yaşam süren günümüz insanının, aralıklı açlık durumunu yaşaması sağlık açısından yararlı bir durum olarak gözüküyor.  Çünkü, bir süre aç kalındığında insan vücudunda hücre tamirleri ve hormon seviyelerinde değişikler oluyor. Fazla maddelerin hücrelerden atılması, kandaki insülin seviyesinin ciddi oranda düşmesi ve böylelikle yağ yakımının artması vücudun açlık süresince başlattığı işlemlerden sayılabilir.

 

Aralıklı açlığın yani orucun kalp hastalıklarının azalmasında etkili olduğunu gösteren araştırmalar mevcut. Yeni yapılan bir araştırma, düzenli aç kalan insanların, hiç aç kalmayanlara göre, koroner kalp hastalığı riskinin yüzde 58 daha düşük olduğunu gösteriyor. Hayvanlar üzerinde yapılan bir diğer deney de aralıklı açlığın kanserin önlenmesine yardımcı olduğunu göstermekte. İnsanlar üzerinde sürdürülen bir başka araştırma, oruç tutmanın kemoterapinin yan etkilerini azalttığını ortaya koyuyor.

 

Aralıklı açlığın yeni sinir hücrelerinin büyümesini arttırdığı ve beyin hormonunun seviyesinde artış sağladığı da yapılan araştırmaların bulguları arasında. Genellikle hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde ise aralıklı açlığın Alzheimer, Parkinson ve Huntington gibi hastalıkların semptomlarını azalttığı, bu hastalıklara karşı koruma sağladığı görülüyor.

 

Sonuç olarak, yapılan bazı araştırmalar gösteriyor ki, oruç tutarak ciddi bazı hastalıkların riskini azaltıyoruz, kilo vermemiz kolaylaşıyor, açlık hormonunun seviyesi azalıyor ve büyüme hormonunun seviyesinde artış gerçekleşiyor. Bu da yaşlanmayı geciktiriyor, daha zinde ve sağlıklı olmamızı sağlıyor.

 

Ramazanda da sağlıkla kalın.

06.06.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ