Mercimeğin faydaları ve çeşitleri

Mercimeğin faydaları ve çeşitleri

Mercimek baklagiller ailesinden, beyaz çiçekli bir tarım bitkisidir. Bu bitkinin besin değeri oldukça yüksek olan; ufak, kırmızı, sarı veya yeşil, yuvarlak ve yassı tohumuna da mercimek adı verilir. Mercimeğin zayıf ve ince bir kök sistemi vardır, kök derinlere inmez. Toprak üstünde kalan kısım 20-70 cm boylarında yumuşak ve ince gövdeli yeşil bir bitkidir. İlk çağlardan beri Akdeniz bölgesinde yetiştirilen mercimek ayrıca Ege ve Marmara Bölgeleri’nde de yetiştirilmektedir.

 

Mercimeklerin tohum renkleri gri, sarı, kırmızı, yeşil veya kahverengi olabilmektedir. 50’den fazla mercimek çeşidi bulunmaktadır. Türk mutfağında en çok tercih edilenler ise genellikle lezzetli olduğu için yeşil, sarı ve kırmızı mercimeklerdir. Yeşil mercimek pişirildiğinde diğerlerine göre kolay dağılmamaktadır ve taneli halini korumaktadır. Bu yüzden genellikle yemeklerde ve salatalarda kullanılır. Pişerken yapısı çok fazla bozulmayan ve kabukları kolay bir şekilde ayrılan yeşil mercimek salata yaparken kullanılacaksa yarım saat, yemeği pişirilecekse ortalama 40 dakika pişirilmelidir, ayrıca püre olarak da tüketilebilir. Protein açısından diğer mercimek türlerine göre daha zengin olan yeşil mercimek özellikle vejeteryanlar ve veganlar için ete alternatif bir gıda olarak tercih edilmektedir.

 

Kırmızı mercimek ise nişasta açısından zengindir. Kabuklu olarak toplanır ve işlenerek kabuksuz hale getirilir. Kısa sürede pişen kırmızı mercimek genellikle çorba yaparken veya salata ve köfte yapımında kullanılır. Sarı mercimek de nişasta açısından zengindir ve kabuksuzdur. Demir yönünden en zengin mercimek olduğu söylenir. Haşlandığında kolayca dağılan sarı mercimek çorba ve püre yapımında kullanılır. Lezzet açısından çok tercih edilen ancak üretimi kısıtlı bir üründür. 

 

Bütün mercimek çeşitleri protein ve nişastaya ek olarak fazla miktarda demir içerir. Kan yapımına faydası olduğu için hastalık dönemlerinde tüketilmesi önem taşımaktadır. Protein miktarı çok yüksek olduğu için bedensel aktivite gerektiren sporlarda, sporcuların menülerinde yer alır. Bağırsak zarının yumuşaklığını sağlayan mercimek bağırsak sağlığını korumaya yardımcı olur. Mercimeğin anne sütünü çoğaltıcı etkisi de belirtilir. Hamilelik döneminde tüketilmesi önerilir.

 

Sağlıkla kalın.

 

16.02.2018

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ