Maden suyu mu, soda mı?

Maden suyu mu, soda mı?

Yemeği fazla abarttığımızda midemizi rahatlatmak için veya sıcak günlerde içimizi ferahlatmak için imdadımıza koşan soda veya maden suyu halk arasında aynı anlamda kullanılsa da aslında birbirinden farklı içeceklerdir.

 

Soda ve maden suyu aynı işlevi görmesine rağmen içerik olarak oldukça farklıdır. Maden suyu, yer altı sularında bulunan minerallerin karbondioksit gazıyla yeryüzüne çıkmasıyla elde edilen doğal bir sudur. İçeriğinde bikarbonat, sülfat, klorür, kalsiyum, magnezyum, florür, iyodür, demir, potasyum ve sodyum başta olmak üzere birçok minerali çözünmüş halde barındırır. 

 

Soda ise, içilebilir özellikteki herhangi bir içme suyuna bikarbonat ve karbondioksit gazının eklenmesiyle elde edilen bir içecektir. Maden suyunun zengin mineral içeriğinin aksine soda, mineral bakımından fakirdir. Yani, maden suyu doğal bir içecek iken, soda yapay bir içecektir. Maden suyu içerek mide rahatlamasının yanı sıra, vücudumuzun ihtiyacı olan birçok mineral de karşılanmış olur. Soda tükettiğimiz zaman ise sadece mide rahatlaması gerçekleşir, sodanın vücudumuza herhangi bir mineral katkısı yoktur.

 

Ülkemize kıyasla, Avrupa ülkelerinde daha yaygın olan maden suyu tüketiminin sağlıklı bir alışkanlık olduğu uzmanlar tarafından vurgulanıyor. Günlük sıvı tüketiminin maden suyu ile desteklenmesi önerilse de, maden suyundaki sodyum içeriği nedeniyle yine de tüketim dozuna dikkat edilmesi not ediliyor. Özellikle yaz aylarında fazla ter atılması ile kaybedilen mineral ve tuzların yerine konması amacıyla maden suyu tüketimi artırılabilir. Çocuklarda ve hamilelerde ise sodyum miktarı fazla olduğu için maden suyu tüketiminde dikkatli olunması öneriliyor.

 

Sağlıkla kalın.

 

18.07.2018

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ