Limon tuzu nedir? Sağlığa etkileri nelerdir?

Limon tuzu nedir? Sağlığa etkileri nelerdir?

Limon tuzu (sitrik asit: E330), yiyeceklerin daha taze kalması amacıyla üretilen bir asittir. Toplumda genellikle limondan üretildiği düşünülür, fakat değildir. Limon tuzu kimyasal yollarla elde edilen renksiz ve kristal görünümlü strik asittir. 

 

Yüzyıl öncesine kadar turunçgillerden ve özellikle limon suyundan üretilen limon tuzu, üretim maliyetini azaltmak için sentetik olarak şeker pancarından üretilmeye başlanmıştır. Aspegillus niger isimli mantar türünün şekerle beslendikten sonra ortaya çıkardığı kimyasal maddenin sülfirik asitle tepkimesinden strik asit yani limon tuzu elde edilmektedir.

 

Limon tuzu, gıda sanayide sıklıkla tatlandırıcı ve koruyucu madde olarak kullanılır. İlaç sektöründe, hazır içeceklerde ve şekerlemelerde kullanılır. Ayrıca salatalara eklenir, yemeklerin içerisine konulur. Limon tuzunun en çok bilinen özelliklerinden birisi yiyeceklerin taze kalmasını sağlamasıdır. Bu nedenle zeytin yapımında, reçel yapımında ve turşu kurmada sıklıkla kullanılır. Limon tuzunun kullanıldığı alanlardan bir diğeri de temizliktir. Kireçlenmiş çaydanlık, su ısıtıcıları ve tencerelerde kireç temizleyici olarak kullanılır. Bulaşık yıkamada ve bulaşık makinelerinde bulaşık tuzu olarak da kullanılabilir. 

 

Limon tuzu kimyasal yollarla elde edilen bir üründür, aşırı miktarda tüketilmediğinde insan vücuduna verdiği bir zarar tespit edilmemiştir. Çok fazla miktarda tüketildiği takdirde ise, mide sorunlarına yol açabilir. Ağız ve boğazda yaralar oluşmasına neden olabilir. Sıcak suyla tepkimeye girdiğinde alerjik reaksiyonların oluşmasına neden olur. Bu nedenle özellikle sıcak su içerisinde eritilen limon suyunun kesinlikle koklanmaması gerekir, aksi durumda solunum yollarında ciddi zarara yol açabilir. 

 

Sağlıkla kalın.

 

22.02.2019

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ