Koronavirüs'ten nasıl korunuruz?

Koronavirüs'ten nasıl korunuruz?

Dünyanın gündemindeki, ülkemize de girerek hayatlarımızı çok etkileyen bir konu olan Yeni Koronavirüs'ten (COVID-19) nasıl korunacağımızla ilgili özet bilgiler derledik.

 

Yeni Koronavirüs, solunum yolu enfeksiyonu yapan bir virüstür. Çok kolay ve hızlı yayıldığı için çok tehlikeli bir virüstür. Hasta kişilerin öksürme veya hapşırmayla ortaya saçtığı damlacıkların, ortamdaki diğer bireylerin ağız, burun ve gözlerine temasıyla, damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin, ağız, burun veya göze götürülmesiyle bulaşabilmektedir. 

 

En çok karşılaşılan belirtiler; ateş, öksürük ve solunum sıkıntısıdır. Şiddetli vakalarda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilir. Yeni Koronavirüs'ün kuluçka süresi 2 ila 14 gün olarak belirtilmiştir.

 

Koronavirüs'ten korunmak için uzman önerilerini özetlersek; 

- Hasta olan, hasta görünenlerden uzak durun.

- Diğer insanlarla aranızda güvenli mesafe olarak belirtilen en az 1,5m'lik mesafe olsun.

- Özellikle dışarıda geçirdiğiniz zamanlarda ve dışarıdan eve geldiğinizde, ellerinizi su ve sabunla en az 40 saniye süreyle yıkayın. Onun dışında gün içinde sık sık ellerinizi yıkayın. Yıkama şansınız yoksa alkol bazlı el dezenfektanı veya kolonya ile en az 20 saniye elinizin her yanını ovalayın.

 - Hastaysanız evde kalın, odanızı ayırın ve istirahat edin. Odanızı sık sık havalandırın. Evdeki diğer kişilerle görüştüğünüzde maske takın.

 - Hapşırıyor, öksürüyorsanız kağıt mendil içine hapşırın-öksürün ve kağıdı hemen atın. Yanınızda kağıt mendil yoksa dirseğinizin içiyle ağzınızı-burnunuzu kapatacak şekilde dirseğinizin içine hapşırın-öksürün.

- Cep telefonlarınızı eve gelince alkollü/kolonyalı bir mendille silip temizleyin.

- Hasta isenin maske takın. Değilseniz maske takmanıza gerek yoktur. Hastaların takması önemlidir.

- İyi beslenin, iyi uyumaya gayret edin. Mutlaka sebze-meyve tüketin. Açık havaya çıkın. Evinizi havalandırın. Bunlar bağışıklık sisteminize iyi gelecektir.

- Medyadaki haberlere bakıp sakın kendi kendinize ilaçlarınızı kesmeyin (tansiyon ilaçları gibi), önceden bildiğiniz veya iyi geldiğini duyduğunuz ilaçları doktora danışmadan alıp içmeyin.

- Gerekiyorsa tıbbi yardım almak için mutlaka hastaneye başvurun.

 

Elde edilen veriler doğrultusunda, ileri yaştakiler ve kronik hastalığı olanlarda enfeksiyonun ağır seyretme riski yüksektir. Bu sebeple, en çok korunması gerekenler de bu kişilerdir.

 

Koronavirüs'ten korunmak için güçlü bir bağışıklık sistemi en önemli zırhlardan biridir. Bu konudaki tavsiye yazılarımızı okumanızı önerir, sağlıklı günler dileriz.

 

Sağlıkla kalın.

 

Prof. Dr. Z. Ceren Karahan- Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi- Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı - Öğretim Üyesi

https://www.ekmud.org.tr/70-koronavirus-hastaligi-covid-2019

https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/covid19.html

 

 

29.03.2020

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ