Planlı İndirimler
GERİ DÖN

Kars Gravyer (Kuzeydoğu Mandıra, 250gr)

49 TL
  • Kars Gravyer (Kuzeydoğu Mandıra, 250gr)
  • Kars Gravyer (Kuzeydoğu Mandıra, 250gr)

Kars'ın yüksek rakımlı yaylalarında gezen ineklerinin tam yağlı sütüyle hazırlanan bu özel peynirin sırrı, kekikli ve bol çiçekli yaylalarda otlanan ineklerin doğal sütlerinden doğal şirden mayası ile yapılıyor olması ve uzun bir olgunlaştırma süreci ile lezzetine kavuşmasıdır.

ADET
  • -
  • 1
  • +
Kargo logo

İstanbul içi saat 16:00’ya kadar verilen siparişleriniz soğutucu araçlarla gündüz ya da akşam teslim seçeneği ile aynı gün kapınızda. Ankara, Bursa, Yalova ve Kocaeli'nden siparişleriniz seçtiğiniz gün soğutuculu araçlarla kapınızda. Diğer şehirlerden siparişleriniz aynı gün kargoda.

Sipariş Hattı: 444 3 157 / WhatsApp: 0532 211 1993

Bu ürünü hemen telefonla ya da WhatsApp ile sipariş verebilirsiniz

Bu peynir, merada otlamayan, pancar/arpa küspesi veya bekletilmiş ot yiyen hayvanların sütlerinden hazırlanamaz. İneklerin kendilerinde veya memelerinde hastalık olmaması gerekir. Kısacası, sütün doğal maya ile yapılacak peynire elverişli olması şarttır. Üretiminde en önce bu kontroller yapılmıştır.

 

Peynir sütün doğal yollarla elde edilen çok faydalı bir halidir. Sütten daha fazla kalsiyum ve protein içerir. Çocuklar, bebekler için peynir ve yoğurt olmazsa olmazdır.  Sütün süt tozu olarak kullanıldığı, katkı maddesi, koruyucu ve beyazlatıcı katılan endüstriyel peynirler için aynı şeyi söylemek zordur. Doğal sütle ve doğal fermantasyonla hazırlanan peynirler probiyotiktir ve sağlık için böyle peynirleri tercih etmek gerekir. 

 

Gravyer de böyle bir peynirdir. Gravyeri üretmek oldukça zahmetlidir. Her aşamasında; sütlerden başlayarak itinayla hazırlanmazsa sonuçta bu peynir ortaya çıkmaz. 4-5 aylık bir üretim süreci vardır. Gravyerin 1 kilosu için 14-15 kilo süt kullanılmıştır. Süt doğal maya olan şirden mayasıyla mayalanmıştır. Doğal mayadan başka mayayla yapılamaz. Doğal şirden mayası, henüz ot yememiş, sütle beslenen oğlak, kuzu veya buzağıların işkembelerinden elde edilen saf peynir mayasıdır. Mayalandıktan sonra peynirin hazır olması ve lezzetini alması için uzun bir olgunlaştırma süreci vardır.

 

Böyle emekle hazırlanan bir peynirin lezzeti ise bu emeğe değiyor. Kars gravyerinin kendine özgü yoğun tadı hiçbir peynirle karşılaştırılamaz. Makarna ve erişte ile harika gider, salatalara çok güzel bir lezzet katar, badem ve ceviz ile güzel bir uyum yakalar ve şarap veya hafif içeceklere eşlik edecek peynir tabaklarına çok yakışır. 

 

Afiyet olsun.

İçindekiler:
Pastörize inek sütü
Peynir mayası
Tuz

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×

×
BU HAFTANIN PLANLI İNDİRİMİ
28,70 TL 21,90 TL
Keçiboynuzu Pekmezi (230gr)
SEPETE EKLE
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ