Glikoz-fruktoz şuruplarının sağlığımıza etkisi

Glikoz-fruktoz şuruplarının sağlığımıza etkisi

Glikoz birçok meyvede bulunan, fruktoz ise ağaç meyvelerinde ve patates, pancar, soğan gibi kök sebzelerinde bulunan bir şeker türüdür. Bu şekerleri bulundukları doğal besinlerden kararında aldığımızda sağlımız üzerinde olumsuz etkilerini görmemekteyiz. Ancak özellikle hazır gıdalarda karşımıza çıkan glikoz ve fruktoz şuruplarının sağlımıza olumsuz etkilerini gösteren birçok çalışma var. Glikoz-fruktoz şurubu, mısır şurubu olarak da bilinmektedir, glikoz ve fruktoz şekerlerinin karıştırılmasıyla elde edilen bir şeker çeşididir. Mısır şurubu olarak bilinmesinin nedeniyse glikoz ve fruktoz şuruplarının çeşitli işlemler sonucu özellikle mısırdan elde edilmesidir.   

 

Güçlü bir tatlandırıcı olmasının yanında, dondurulmuş besinlerde buz kristalleri oluşumunu en aza indirerek raf ömrünü uzatmak ve nem dengesini korumak için de kullanıldığı belirtilmektedir. Özellikle içecekler, kekler, bisküvi, mayonez ve salata sosları, salamura, fırın ve süt ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Yüksek fruktozlu glikoz şuruplarının kan şekeri üzerindeki olumsuz etkileri ile vücudumuz obezite ve şeker hastalığına daha yatkın hale geliyor. Bunun nedeni ise glukoz şurubunun vücutta salgılanan leptin denilen ve yağ yakılmasını sağlayan hormonun salgılanmasını engellemesi olarak açıklanıyor. Bu durum hormon sensörlerini duyarsızlaştırıyor ve sürekli insülin salgılayan vücut, gıdaları sürekli depoladığı için kendisini aç hissediyor ve tokluk hissedemediğiniz için yemeye devam ediyorsunuz. 

  

Glikoz ve fruktoz şuruplarının zararlı etkilerinden korunmak için, aldığınız gıdaların içindekiler bölümünü inceleyerek, G37 – Glikoz Şurubu (DE-37), G40 – Glikoz Şurubu (DE-40), G58 – Glikoz Şurubu (DE-60), G95 – Glikoz Şurubu (DE min 97), M50 – Yüksek Maltoz Şurubu, M38 – Maltoz Şurubu, F85 – Fruktoz Şurubu, Yüksek Fruktozlu Glikoz Şurubu isimleriyle veya kodlarıyla geçen katkı maddelerini içeren ürünlerden kaçınmayı tercih etmeniz sağlığınız için doğru bir adım olacaktır.

  

 Sağlıkla kalın.

 

18.04.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ