Bağırsak hastalıklarının bir belirtisi: eklem ağrıları

Bağırsak hastalıklarının bir belirtisi: eklem ağrıları

Bağırsak rahatsızlıklarının birçok belirtisi olabilir. İshal, karın ağrısı, kanlı dışkılama, kilo kaybı, ateş ve huzursuz bağırsak hareketleri bağırsak hastalıklarının en başta gelen belirtileri arasındadırlar ve dikkate alınmadığında ciddi rahatsızlıkların habercisidirler. Fakat ikinci beynimiz olarak da adlandırılan bağırsakların rahatsızlığı durumunda, sıklıkla bilinen bu belirtilerin yanı sıra, eklem ağrıları da bağırsak rahatsızlıklarının bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Eklem ağrılarıyla bağırsak rahatsızlıklarının ilişkisi, bağırsakta yaşayan bakterilere bağlıdır. Bağırsaklarda yaşayan zararlı mikroorganizmaların yararlı bakterilerden fazla olması, bağışıklık sistemini etkiler aynı zamanda eklemler başta olmak üzere vücudun diğer bölgelerinde sağlık problemlerine neden olabilir. Eklem ağrılarının temel sebebi, kıkırdak bozulmalarını bağlı iltihaplanmalardır. Yapılan araştırmalar, eklem ağrısı çeken hastaların bağırsaklarında çok miktarda Prvotelle copri isimli bağırsak bakterilerinin yer aldığını ortaya çıkarmıştır. Aynı zamanda, eklem ağrıları çeken hastaların bağırsaklarında vücudumuz için yararlı olan bakterilerin sayısının çok az miktarda olduğu tespit edilmiştir. Bu durum eklem ağrılarının yanı sıra, vücudun bağışıklık sisteminin düşmesine de neden olmaktadır. Bağırsaklarımız işlevlerini yerine getirebilmek için özellikle diğer organlara ulaşabilmek amacıyla çok yoğun bir bağışıklık sistemi geliştirmiştir. Bağırsaklarımızda yer alan bağışıklık hücrelerinin tahribatı sonucunda, eklemler başta olmak üzere vücudun birçok bölgesinde iltahaplı hücreler meydana gelebilmektedir. Prvotelle copri isimli bakteriler, bağırsaklarda bağışıklık reaksiyonuna neden olarak öncelikle bağırsaklardaki yararlı bakterilerin yok olmasına yol açarak bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olurlar. Sonraki aşamada ise bu bakteriler diğer dokulara yayılarak eklem ağrılarının ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Eklem ağrıları sonucu en sık görülen problem, periferik eklemlerden biri olan diz eklemlerindeki tutulmalardır. Diğer eklemlerde de tutulmalar gözlemlenebilir. Diz eklemlerinden sonra, sıklıkla omurgalılarda ağrılar ortaya çıkabilir. Bağırsak rahatsızlıkları sonucu bel sokumu kemiği ve kalça kemiklerinin birleşim noktası olan sakroiliak eklemlerde de ağrılar ortaya çıkabilir. Buna bağlı kalça ve bel ağrıları da gözlemlenebilir.

Eklem ağrılarının ortadan kaldırılması için bağırsak sağlığı oldukça önemli bir konudur. Bu nedenle özellikle bağırsak florasını düzenlemek amacıyla probiyotik kullanımına önem vermek gerekmektedir. 

Sağlıkla kalın...

14.01.2020

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ