Ayakta yemek yemek zararlı mıdır?

Ayakta yemek yemek zararlı mıdır?

Ayaktayken, otururken ve uzanırken yeme alışkanlıklarının hepsi kendi içinde önem taşımaktadır. Örneğin uzanarak yemek yemek, Eski Roma ve Yunan döneminde oldukça revaçtaydı. O zamandan beri oturarak yemek en desteklenen duruş halini almıştır. Son zamanlarda ise, bazı insanlar zaman kazanmak ya da hareketsiz ofis işlerine hareket katmak amacıyla yemek yerken ayakta durmaya başladılar. Bununla birlikte, diğerleri yeme sırasında ayakta durmanın sindirime zararlı olabileceğini ve aşırı yemeye yol açabileceğini iddia etmektedir.

Bu makale ayakta yemek yemenin etkilerini ve zararlı olup olmadığını araştırmaktadır.

 

Duruşunuzun Sindirim Üzerindeki Etkisi

Yeme sırasında benimsediğiniz duruş şekli, gıdaları sindirme yeteneğinizi etkileyebilir. Bunun sebebi, oturarak ya da uzanarak yemek yerken ayakta yemek yemeye kıyasla yiyeceklerin mideden daha yavaş boşalmasıdır. Kesin sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte, yerçekiminin rol oynadığı düşünülmektedir.

 

Yapılan bir çalışma, yemekten hemen sonra oturan veya uzanan kadınların sindirim hızlarını karşılaştırmıştır. Uzanan kadınların oturanlara kıyasla yemeklerini sindirmek için yaklaşık 22 ek dakikaya ihtiyaç duydukları tespit edilmiştir.

 

Başka bir çalışmada oturarak yemekten sonra uzanan, oturan, ayakta duran veya dolaşan kişilerin sindirim hızları karşılaştırılmıştır. Yemekten sonra uzanan kişilerin, diğer üç gruba kıyasla yiyecekleri sindirmeleri % 54-102 daha uzun zaman almıştır. Diğer taraftan, ayağa kalkanlar ve dolaşanlar yiyeceklerini en hızlı şekilde sindirmiştir.

 

Araştırmacılar ayrıca bir yemekten sonra ayakta durma ve oturmanın etkilerini doğrudan karşılaştırmışlardır. Ayakta duranlar, yiyecekleri nispeten daha hızlı sindirmişlerdir. Bununla birlikte, beş dakikalık fark, anlamlı kabul edilemeyecek kadar küçüktü.

 

Yemek yerken oturan veya ayakta duran insanların sindirim hızlarını karşılaştıran hiçbir çalışma bulunamamıştır.

 

Bununla birlikte, yukarıdaki çalışmalardaki oturarak yenilen yemekler çok hızlı bir şekilde tüketilmiş, bu nedenle ayakta yemek yemek için de benzer sindirim süreleri beklenebileceği düşünülmüştür.

 

ÖZET

Duruşunuz, yiyecekleri ne kadar hızlı sindirdiğinizi etkileyebilir. Sindirim; uzanırken en yavaş, ayakta ve hareket halindeyken en hızlıdır. Bununla birlikte, bir yemekten hemen sonra oturma ve ayakta durma arasında çok az bir fark var gibi görünmektedir.

 

17.12.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ