0-3 yaş çocuklara evdeki malzemelerle oyuncak fikirleri

0-3 yaş çocuklara evdeki malzemelerle oyuncak fikirleri

0-3 yaş, bebeklerde duyusal motor gelişiminin ve buna bağlı kas becerilerinin gelişmeye başladığı oldukça önemli bir dönemdir. Özellikle 2 yaşından sonra odaklanmaya yönelik beceriler hızlı bir şekilde gelişmeye başlar. Bebeğinizin oynayacağı oyunlar gelişimine büyük katkıda bulunur. 

 

Çeşit çeşit hazır oyuncaklar ve teknolojik cihazlar ne kadar yakınımızda olsa da, evde günlük hayatımızda kullandığımız malzemeler de çocukların çok ilgisini çeker. Geçmiş zamanlarda olduğu gibi, evdeki malzemelerle yaratıcı fikirler üreterek çocuklara sevecekleri oyuncaklar sunmak mümkün. İşte bizden size birkaç öneri...

 

Bebeğiniz 1 yaş civarındaysa, önüne farklı boyutlardaki tencereleri ters çevirerek koyup eline de bir tahta kaşık verebilirsiniz. Bebeğinizin kaşıkla tencerelere vurarak çıkardığı seslere verdiği tepkiyi gözlemleyebilirsiniz. Aynı oyunu plastik kaplarla da deneyebilirsiniz.

 

Plastik bir kaba çokça çay kaşığı koyup bebeğinize verdiğinizde, saatlerce kaşıklarla oynayabilir. Kaşıkların birbirine vurulduğunda çıkardığı sesler çok ilgisini çekecektir. Bu oyunda bebeğinizin duyu tepkisini gözlemleyebilir ya da kaşıkları sayarak ritmik sayma gelişimine yardımcı olabilirsiniz.

 

Bebeğiniz 2 yaşlarına geldiğinde, bir kap dolusu düdük makarna ve hafif kalınlıkta bir ip kullanarak, makarnaları ipten tek tek geçirerek makarnadan bilezik ve kolyeler yapabilirsiniz. İpe makarna dizme oyunu, bebeğinizin el becerilerinin gelişmesine yardımcı olacaktır.

 

Bebeğinizin plastik bardaklardan kuleler yapmasına yardımcı olarak el ve dikkat becerilerini geliştirebilirsiniz. Ayrıca birkaç plastik bardağı bebeğinize verip birbirinin içine geçirip çıkarmaya çalışmasına yardımcı olarak kas hareketlerini geliştirebilirsiniz. 

 

Aynı şekilde, plastik bardaklarda oluğu gibi; plastik tabakları da iç içe geçirip, çıkarmaya çalışarak farklı oyunlar oynayabilirsiniz. Bunun haricinde, plastik tabakları parmak boyalarıyla boyayıp, bebeğinize ait tabaktan tablolar yaratabilirsiniz.

 

Çocuğunuz artık 3 yaşına doğru ilerliyorsa, dikiş iplerini sulu boyalarla farklı renklere boyayıp bir kağıdın arasına koyduktan sonra bebeğinizin ipleri çekmesiyle kağıda geçen renklere ve ortaya çıkan şekillere karşı bebeğinizin tepkisini gözlemleyebilirsiniz. 

 

Bitmiş havlu kağıtların ruloları bebeğiniz için oyalanabileceği bir başka oyuncak olabilir. Ruloları yuvarlayarak, iki rulodan dürbün yaparak veya ruloları yan yana dizmesine yardımcı olarak keyifli vakit geçirmesine katkı sağlayabilirsiniz.

 

Evdeki boş koliler de evcilikte masa olmaya, çocuğunuzun oyuncak bebeği/hayvanı için ev veya yatak olmaya adaylar. İçlerine veya ters çevirerek üzerlerine kumaşlarla, havlularla, yastıklarla destekleyeceğiniz güzel platolar kurabilirsiniz. Sandalyelerin arasına gerilecek bir çarşafla da çocuğunuzun bu yaşlarında çok hoşuna gidecek bir çadır ortamı yaratabilirsiniz.

 

Çocuklarınızla keyifli vakitler geçirmeniz dileğiyle, sağlıkla kalın.

 

25.11.2018

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ