Sindirim sistemi dostu: Hoşaf

Sindirim sistemi dostu: Hoşaf

Hoşaf, çeşitli meyvelerin işlem görmesinden sonra elde edilen sulu yiyeceklerdir. Arapça’da hoş su anlamına gelen “Hoş ab” kelimesinden köken almıştır. Hoşafın en çok karıştırıldığı nokta, kompostoyla aynı olduğunun düşünülmesidir. Aralarında çok fazla fark bulunmamakla birlikte genellikle hoşaf kuru meyvelerden, komposto ise yaş meyvelerden yapılır. Genel olarak hoşaf, Osmanlı’dan günümüze gelen en önemli içeceklerden biri olarak kabul edilmektedir.

 

Eski çağlarda mineralli suların bulunmaması, özellikle Osmanlı mutfak kültüründe hoşafın yerini çok daha ayrı kılmıştır. Hoşafın en önemli faydalarından biri ise sindirim sistemine yardımcı olmasıdır. Sindirim sistemi rahatsızlıklarında özellikle kabızlık gibi rahatsızlıkların azaltılması konusunda tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Hoşafın idrar yolu enfeksiyonlarına karşı tüketilmesi önerilen yiyeceklerden biri olduğu da bilinmektedir. Birçok meyve karıştırılarak yapılabildiği için A vitamini, B vitamini ve C vitamini açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.

 

Yöreden yöreye farklılık göstermekle beraber, hoşaf pek çok meyve ile yapılabilir. En çok bilinen hoşaflar ise üzüm, vişne, portakal, elma, ayva, mandalina, kayısı, armut, erik ve kızılcıktan yapılan hoşaflardır.

 

Kayısı hoşafı yapmak için bir litre su ile dört çay bardağı toz şeker bir tencerede iyice kaynatılır. Bir kilogram kuru kayısı bu suda 15 dakika boyunca pişirilir. Soğuyunca servis edilir. 

 

Üzüm hoşafı için ortalama iki su bardağı kadar kuru üzüm üzerini örtecek kadar suda beş dakika bekletilip çıkarılır. Sonra bir tencereye alınır ve dört su bardağı ilave edilir. Ateş yükseltilerek bir taşım kaynatıldıktan sonra ateş düşürülür ve 15 dakika daha pişirilir. Üzümler yumuşayınca bir çay bardağı şeker ilave edilebilir veya şekersiz yapmak da tercih edilebilir. 5 dakika daha pişirildikten sonra hoşaf alınır ve soğumaya bırakılır. Ardından servis edilir. 

 

Sağlıkla kalın.

08.07.2018

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ